Uzticības tālrunis 67550944
Adrese: Lielvārdes iela 36, Rīga LV-1006, tālr. 67027098, 67027406, e-pasts: pasts@vaad.gov.lv
A- A+ LV ENG Twitter Facebook Facebook


 

 

Aptauja

Nobalsojuši: 141
Ja esiet izmantojis VAAD pakalpojumu "Fitosanitārā sertifikāta saņemšana", lūdzu novērtējiet tā kvalitāti:

Meklēšana

VAAD pieņem ar drošu elektronisko parakstu parakstītus dokumentus, kas izstrādāti un noformēti saskaņā ar Ministru kabineta 2005.gada 28.jūnija noteikumiem Nr.473 "Elektronisko dokumentu izstrādāšanas, noformēšanas, glabāšanas un aprites kārtība valsts un pašvaldību iestādēs un kārtība, kādā notiek elektronisko dokumentu aprite starp valsts un pašvaldību iestādēm vai starp šīm iestādēm un fiziskām un juridiskām personām”, sūtot uz e-pasta adresi pasts@vaad.gov.lv vai uz VAAD oficiālo elektronisko adresi.

Priekšlikumiem par mājaslapu e-pasts: webmaster@vaad.gov.lv

Sākums

noverojumi.vaad.gov.lv

Ziņas

Bumbieru - kadiķu rūsa

 Iestājoties vasarai, kad laiks kļūst siltāks, dārzā parādās manāma rosība. Sarosās ne tikai krāšņi tauriņi un košu krāsu ziedi, bet arī sēņu ierosinātas slimības, kas dārza apstādījumiem var radīt nopietnus postījumus.

Viena no šādām slimībām ir bumbieru – kadiķu rūsa, par kuru, dārzkopju sūdzību un Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā (NFL) reģistrēto paraugu skaits, katru gadu strauji pieaug.

Bumbieru – kadiķu rūsu ierosina sēne Gynosporangium fuscum. Pilnam sēnes attīstības ciklam nepieciešami divi saimniekaugi: bumbieres un kadiķi. Visbiežāk tiek inficēti kazaku kadiķi (Juniperus sabina), retāk Ķīnas (Juniperus chinensis) un Virdžīnijas (Juniperus virginiana) kadiķi. Pret šo slimību izturīgāki ir parastie, klājeniskie un zvīņainie kadiķi.

Bumbieru – kadiķu rūsas sēne ziemo kadiķu mizā, retāk iespējama sēnes ziemošana bumbieru dzinumos. Pirmie simptomi vērojami agri pavasarī, mitros un vēsos laika apstākļos, kad uz inficētajiem kadiķu zariem attīstās gļotaini oranži, vēlāk brūni izaugumi. Tie ir 1-2 cm gari teliju radziņi, kuros attīstās teleitosporas.

Slimības pazīmes uz kadiķa (foto J. Mihailova NFL)

Slimības pazīmes uz kadiķa (foto J. Mihailova).

 

Lietainos laika apstākļos šīs sporas dīgst un veido nākamo sporu tipu (bazīdijsporas), kas tālāk inficē bumbieres. Sporu izlidošana notiek aptuveni trīs mēnešus - parasti no aprīļa līdz jūnijam.

Gynosporangium fuscum teleitosporas (foto K. Pāruma NFL)

Gynosporangium fuscum teleitosporas (foto K. Pāruma NFL).

Kad bazīdijsporas nonāk uz bumbieres lapām, sporas sāk dīgt un inficētajā vietā lapas virspusē pēc vienas vai divām nedēļām veidojas spilgti oranži plankumiņi. Vidējais plankumiņu izmērs ir 1 - 2 cm diametrā. Pazīmes ir vērojamas arī uz jaunajiem augļiem. Vasaras otrajā pusē zem plankumiņiem lapu apakšpusē veidojas radziņi, kuros lēnām attīstās sēnes sporas (ecīdijsporas). Tuvojoties rudenim, radziņu apvalks saplaisā un no tiem, ar vēja palīdzību, izkaisās sporas, kas var izplatīties vairāku kilometru attālumā. Jāuzsver, ka šīs sporas nespēj inficēt citas bumbieres. Noslēdzoties pilnam sēnes attīstības ciklam šīs ecīdijsporas inficē kadiķus, kas tālāk veidos pirmo sēnes attīstības stadiju.

Slimības pazīmes uz bumbieres lapas virspuses un apakšpuses (foto J. Mihailova NFL)

Slimības pazīmes uz bumbieres lapas virspuses un apakšpuses (foto J. Mihailova).

Lai cīnītos ar šo slimību, rūpīgi jāseko līdzi, kas notiek dārzā. Agri pavasarī jāpārbauda kadiķu zari, vai kaut kur neveidojas oranžie, gļotainie veidojumi. Bojātos zarus izgriež līdz veselai koksnei. Ieteicams izgriezt arī nodzeltējušos zaru galus. Bumbierēm labākais slimības ierobežošanas veids ir dārza tuvumā nestādīt kazaku kadiķi. Ja infekcija notikusi, tad regulāri apgriež bojātos zarus, īpaši tos, uz kuriem daudz inficēto lapu. Rudenī nepieciešams aizvākt nobirušās lapas, jo pat no nobirušām lapām turpinās sporu izplatīšanās apkārtējā vidē. Lapas ierok zemē vai noklāj ar mulču.

Ar rūsu inficētos stādījumos bumbieres ieteicams apsmidzināt ar Effector. To veic pumpuru plaukšanas laikā un atkārtoti pēc 7-14 dienām līdz primārās infekcijas uzliesmojuma beigām. Bumbieres apstrādā ar 0.075-0.1% darba šķidrumu, apstrāžu reižu skaits – 6, nogaidīšanas laiks līdz ražas vākšanai 21 diena.

 Informāciju sagatavoja: 

Kristīne Pāruma
Valsts augu aizsardzības dienesta
Nacionālas fitosanitārās laboratorijas eksperte

 

2011.05.31. 11:09:00


Atpakaļ