Uzticības tālrunis 67550944
Adrese: Lielvārdes iela 36, Rīga LV-1006, tālr. 67027098, 67027406, e-pasts: pasts@vaad.gov.lv
A- A+ LV ENG Twitter Facebook Facebook

Meklēšana

Sākums > Ziņas

Ziņas

Aproceros leucopoda - jauns gobu kaitēklis Latvijā

2015. gadā Valsts augu aizsardzības dienests, veicot apsekojumus Kaitīgo organismu un augiem bīstamo organismu klātbūtnes apsekojumu programmas ietvaros, konstatēja un Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā (NFL) pirmo reizi uz gobas lapām identificēja zāģlapseni Aproceros leucopoda Takeuchi (Hymenoptera: Argidae).

A. leucopoda izcelsmes valsts ir Japāna, bet tā jau ir plaši izplatīta arī Eiropā: Austrijā, Beļģijā, Čehijā, Itālijā, Krievijā, Polijā, Rumānijā, Slovākijā, Slovēnijā, Ukrainā, Ungārijā un Vācijā.

Nelielos attālumos zāģlapsene izplatās pārlidojot, bet lielos attālumos - ar saimniekaugu stādāmo materiālu, grieztiem zariem un citām kravām, kas uzglabātas ar zāģlapseni invadētu saimniekaugu tuvumā, iespējams arī ar augsni (visās attīstības stadijās).

Zāģlapsenes saimniekaugi ir gobu (Ulmaceae) dzimtas augi, galvenokārt Ulmus davidiana, U. glabra, U. japonica, U. laciniata, U. laevis, U. minor, U. pumila. No gobu dzimtas saimniekaugiem Latvijā ir sastopama parastā goba (Ulmus glabra), zemā goba (Ulmus pumila), stepes goba (Ulmus minor) un parastā vīksna (Ulmus laevis).

Zāģlapsenes kāpuri veido zigzagveida bojājumus lapu malās (6. att.). Vēlāk tiek bojāta visa lapas plātne, bieži atstājot tikai lapas dzīslas. Kāpuru bojājumu rezultātā saimniekaugam nobirst lapas, samazinās tā vitalitāte un estētiskā vērtība. Iespējama arī zaru nokalšana.

Labvēlīgos klimatiskajos apstākļos gadā var attīstīties četras paaudzes. Pieauguši kāpuri ziemo nobirās vai augsnē zem kokiem. Tie iekūņojas pavasarī. Zāģlapsene izlido pēc 4-7 dienām. Mātītes dēj olas uz saimniekaugu lapu malām (1. att.). Jaunie kāpuri parādās jau maija vidū. Tiem ir seši augumi. Pieaugušie kāpuri pēc 10-14 dienām iekūņojas uz lapām kokā (3. att., 4. att.). Pilns dzīves cikls ilgst četras nedēļas.

Kāpurs gaiši zaļš, galva dzeltena ar melnu šķērsenisku svītru, uz 2. un 3. kāju pāra melna T-veida svītra (2. att.).

Zāģlapsene 5-7 mm gara, galva un ķermenis melns, krūšu krāsa variē no dzeltenbrūnas līdz melnai. Spārni pelēcīgi, ar brūnām dzīslām. Kājas dzeltenas (5. att.).

1. att. Zāģlapsenes Aproceros leucopoda olas uz lapas malas (norādīts ar melnām bultām)
(Foto: http://www.eje.cz/pdfs/eje/2010/03/09.pdf)
2. att. Zāģlapsenes Aproceros leucopoda kāpurs
(Foto: NFL Jana Mihailova)
3. att. Zāģlapsenes Aproceros leucopoda kāpurs iekūņojas
(Foto: NFL Jana Mihailova)
4. att. Zāģlapsenes Aproceros leucopoda kūniņa
(Foto: NFL Jana Mihailova)
5. att. Zāģlapsenes Aproceros leucopoda imago
(Foto: NFL Jana Mihailova)
6. att. Zāģlapsenes Aproceros leucopoda kāpuru bojājumi
(Foto: Ewald Altenhofer)


Informāciju sagatavoja:
Ramona Vaitkeviča,
eksperte (entomoloģe)
VAAD Nacionālā fitosanitārā laboratorija

 

2015.09.24. 10:30:00


Atpakaļ