Uzticības tālrunis 67550944
Adrese: Lielvārdes iela 36, Rīga LV-1006, tālr. 67027098, 67027406, e-pasts: pasts@vaad.gov.lv
A- A+ LV ENG Twitter Facebook Facebook

Meklēšana

Sākums > Ziņas

Ziņas

VAAD pārceļ starptautisku konferenci un citus pavasarī plānotos pasākumus uz rudeni

2020. gadā gan visā pasaulē, gan arī Latvijā Starptautiskā augu veselības gada ietvaros bija paredzētas daudzas izglītojoša rakstura aktivitātes plašai sabiedrībai. Pamatojoties uz valstī izsludināto ārkārtas situāciju, Valsts augu aizsardzības dienests pārceļ 27. martā plānoto starptautisko konferenci “Augu veselība – nākotnes izaicinājumi” uz 2. oktobri, bet sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku 28. martā plānoto ģimenes dienu - uz 3. oktobri.

Līdz ar izglītības iestāžu slēgšanu VAAD pārtrauc Augu veselības dienas akciju skolās. Šobrīd uzsāktas sarunas ar akcijas ietvaros izvēlētajām mācību iestādēm par pasākumu turpināšanu šā gada rudenī.

Šobrīd visiem interesentiem tiek piedāvāts attālināti piedalīties konkursā “Paliec mājās un uzspēlē augu veselības spēli”. Konkurss izsludināts Augu veselības gada Instagram kontā un tam paredzētas trīs kārtas. Šobrīd norisinās konkursa pirmā kārta "Uzmini vārdu!" (Aptaujas anketa). Konkursa noslēgumā pareizo atbilžu autori saņems balvā augu veselības spēles un dažādus Augu veselības gada suvenīrus.

VAAD pauž cerību, ka līdz ar ārkārtas situācijas atcelšanu, būs iespējamas plānotās orientēšanās spēles botānisko dārzu apmeklētājiem, Augu veselības telts dalība publiskajos pasākumos vasarā, izstādes “Skaistie un bīstamie augu kaitnieki” izstādīšana apskatei Latvijas lielākajās pilsētās, augu veselības velobrauciens un citi plānotie pasākumi.

“Tā ir nelaimīga sakritība, ka Covid-19 uzliesmojums noticis 2020. - Starptautiskajā augu veselības gadā, parādot pasaulei, cik svarīgi ir ieviest preventīvus pasākumus, lai pasargātu valstis no postošu slimību izplatīšanās. Covid-19 pandēmija pierāda, ka profilakse gan cilvēku, gan dzīvnieku un augu veselībai vienmēr ir labāka un izdevīgāka nekā ārstēšana”, vēsta 19. marta ieraksts Starptautiskās augu aizsardzības konvencijas (IPPC) mājaslapā. Arī augu vīrusi, slimības un kaitēkļi izplatās, neievērojot valstu robežas, tie pārvietojās kopā ar ceļotājiem un starptautiskajiem kravu pārvadājumiem, pielāgojas un izdzīvo jaunā vidē, radot ievērojamus postījumus dabai un valsts ekonomikai. Ir būtiski, lai sabiedrība apzinātos piesardzīgas rīcības nozīmi un nodrošinātu veselību visos līmeņos. Pašreizējais Covid-19 uzliesmojums parāda, ka pasaules sabiedrībai jābūt īpaši uzmanīgai ceļojot un vienlaikus gatavai risināt jebkuru ārkārtas situāciju. Augu veselības jomā ir jāveicina droša tirdzniecība ar augiem, augu produktiem un kravu iepakojumu, tāpēc augiem un to produktiem nepieciešami fitosanitārie sertifikāti.

“Zinātnieki mums saka – ja valstis atklāj, pārbauda, ārstē, izolē, izseko un mobilizē cilvēkus, varam sasniegt daudz, lai mazinātu slimības izplatību”, teicis Pasaules Veselības organizācijas ģenerāldirektors. Lai aizsargātu kā cilvēku tā arī dzīvnieku un augu veselību, ir nepieciešami zinātniski pamatoti preventīvi pasākumi, tostarp karantīnas pasākumi, kas ierobežotu invazīvu vīrusu draudus.

Augi veido 80% no pārtikas, ko mēs ēdam un ir galvenais ienākumu avots gandrīz pusei pasaules iedzīvotāju. IPPC norāda, ka pašreizējais Covid-19 uzliesmojums paspilgtina to cik svarīgi ir nosargāt  augus no augu kaitēkļu postījumiem. Augu un augu produktu tirdzniecība rada ienākumus un veicina ekonomisko attīstību daudzās pasaules valstīs. Viena no šīs globālās ārkārtas situācijas iespējamām sekām ir traucēta tirdzniecība, kas savukārt var apdraudēt drošu un stabilu apgādi ar pārtiku. Tāpēc vairāk nekā jebkad agrāk ir svarīgi veikt pasākumus, kas garantē drošu lauksaimniecības darbu uzsākšanu un netraucētu fitosanitārajai kontrolei pakļauto kravu pārvietošanu, līdz ar to sabiedrības apgādi ar svaigu pārtiku un citām precēm. Kamēr Covid-19 visā pasaulē ietekmē cilvēku veselību, augu kaitēkļi un slimības turpina apdraudēt pārtikas ražošanu. Šobrīd mēs visi esam neaizsargāti un augu veselības aizsardzība ir vitāli svarīga mūsu pašu labklājībai. Īpaši svarīgi ir nezaudēt piesardzību un vienmēr atcerēties, ka augu veselības apdraudējums ir drauds cilvēku veselībai un labklājībai. Kā skan Starptautiskā augu veselības gada devīze: “Sargājot augus, sargājam dzīvību!”.

Informāciju sagatavoja:
Dace Ūdre, VAAD sabiedrisko attiecību speciāliste,
26425173, dace.udre@vaad.gov.lv

2020.03.24. 10:46:00


Atpakaļ