Uzticības tālrunis 67550944
Adrese: Lielvārdes iela 36, Rīga LV-1006, tālr. 67027098, 67027406, e-pasts: info@vaad.gov.lv
A- A+ LV ENG Twitter Facebook Facebook

Meklēšana

Kaitīgie organismi

Kaitīgā organisma veids:


Kaitīgā organisma nosaukums:
Nezāļu grupa:
Smiltsērkšķu raibspārnmuša (Rhagoletis batava )

Nosaukums angliski: Seabuckthorn fruit fly
EPPO kods: RHAGBA
Saimniekaugi – Smiltsērkšķi.
Bojājumi – Kāpurs izēd visu ogas mīkstumu, tās pamazām deformējas, kļūst mīkstas, nobrūnē, sažūst un pārtikai nav derīgas.
Saimnieciskā nozīme – var būt nozīmīgs, ja savairojas masveidā.
Bioloģija- Gadā attīstās 1 paaudze. Muša ir 3,5- 5 mm liela, ar caurspīdīgiem spārniem uz kuriem ir raksturīgs zīmējums „V” burta formā. Izlido saulainā, siltā laikā ar vidējo gaisa temperatūru > + 19°C un tā var turpināties apmēram mēnesi. Apmēram divas nedēļas pēc izlidošanas sākas olu dēšana, kas parasti ilgst no jūnija otrās puses līdz jūlija beigām. Tikko izšķīlušies kāpuriņi ir ļoti sīki un caurspīdīgi. Viens kāpurs var sabojāt pat 4-5 ogas. Ziemo pupārijs augsnes virskārtā (1- 6 cm dziļumā). Tas ir bēškrāsas, 4-5 mm garš. Lielākā daļa no pupārijiem nākamajā pavasarī iekūņojas un vasarā - pēc apmēram 1 nedēļas izlido jau kā pieaugusi muša, bet liela daļa no pupārijiem paliek augsnē uz diviem gadiem un ilgāk (smagākās māla augsnēs).
Monitorings- Dzelteno līmes vairogu izlikšana. Ar šo metodi var noteikt, vai mušas populācija dārzā ir, kad tās sāk un kad beidz izlidot, cik liela ir populācija, kā arī mehāniski izķert daļu no mušām.
Dabiskie ienaidnieki – zirnekļi, mārītes, zeltactiņas.
Ierobežošana
* Vasaras sākumā augsnes zem smiltsērkšķu vainagiem apklāšana ar agrotīklu, smalku tīklu (tīkla acs maksimāli 1,3 mm) vai melnu polietilēna plēvi bez caurumiem un atverēm, lai nepieļautu mušu izlidošanu;
* Mulčēšana ar nopļautu zāli pavasarī-vasaras sākumā ir efektīva metode, ja zāles mulču noklāj zem smiltsērkšķu vainagiem biezā slānī (vismaz 10 -15 cm) stipri pieblietējot, tādā veidā radot barjeru, lai mušas nevar izlīst ārā. Zāles mulčā parasti uzturas arī daudz derīgie plēsīgie kukaiņi, kuri labprāt iznīcinās no ziemošanas vietām nākošās mušas;
* Bojātās ogas kopā ar kāpuriem jāsavāc un jāiznīcina tiklīdz parādās pirmās bojājuma pazīmes uz ogām;
* Smiltsērkšķu zaru apgriešana (kaitēkļa badināšana).
Smiltsērkšķu raibspārnmušas kāpuru bojātas ogas.
Smiltsērkšķu raibspārnmušas kāpurs.
Smiltsērkšķu raibspārnmušas pupārijs.
Smiltsērkšķu raibspārnmuša.