Uzticības tālrunis 67550944
Adrese: Lielvārdes iela 36, Rīga LV-1006, tālr. 67027098, 67027406, e-pasts: pasts@vaad.gov.lv
A- A+ LV ENG Twitter Facebook Facebook

Meklēšana

Kaitīgie organismi

Kaitīgā organisma veids:


Kaitīgā organisma nosaukums:
Nezāļu grupa:
Bumbieru lapu blusiņa (Cacopsylla pyri)

Nosaukums angliski: Pear psylla
EPPO kods: PSYLPI
Citi nosaukumi:
  • Psylla pyri

Saimniekaugi – bumbieri.
Apraksts – Pieaugušas bumbieru lapu blusiņas ir aptuveni 3,5 mm garas, to ķermenis ir tumši brūns vai pat melns (īpaši ziemošanas periodā), uz krūtīm ir oranžas joslas, tāpat arī vēders ir ar gaišākām joslām. Raksturīgs, ka bumbieru lapu blusiņu spārni ir caurspīdīgi ar izteikti tumšām dzīslām. Olas ir aptuveni 0.3 mm lielas, apaļas vai ovālas, bāli dzeltenas vai bāli oranžas. Nimfas ir zaļganas līdz pat brūni zaļas ar sarkanīgu zīmējumu.
Bioloģija – tā bojā tikai bumbieres. Kaitīgā stadija ir pieaugušās lapu blusiņas un nimfas. Gadā attīstās trīs līdz četras paaudzes. Lapu blusiņu attīstība ir ar nepilnīgu pārvēršanos, kas nozīmē, ka tām nav kūniņas stadija: no olām izšķiļas nimfas, kuras vairākkārt maina ādu, un no nimfām attīstās pieaugušas lapu blusiņas. Ziemo pieaugušie īpatņi zemsedzē un mizas plaisās. Ziemošanas vietas pamet, kad vidējā gaisa temperatūra sasniedz +3°C, bet olas pumpuru tuvumā sāk dēt, kad vidējā gaisa temperatūra pārsniedz +10°C robežu. Olas ir labi saskatāmas ar lupu, īsi pirms šķilšanās tās ir tumši dzeltenā krāsā. Viena mātīte izdēj vairāk nekā 500 olu. Vēlāk veģetācijas periodā olas dēj arī pie lapu dzīslām.
Bojājumi - kaitēkļi, sūcot sulu, bojā gan lapas, gan jaunos dzinumus, gan augļus. Bojātās lapas un dzinumi sažūst, augļu aizmetņi un augļi sažūst un priekšlaicīgi nobirst. Stipri bojātiem kokiem raža samazinās, arī nākamajā gadā. Visu vasaru uz zariem atrodamas nimfas. Lapu blusiņām barojoties, uz augiem parādās lipīga medus rasa, uz kuras veidojas kvēpsarmes sēne.
Ierobežošana
* Notīrīt no stumbriem un lielākiem zariem sūnas un veco mizu.
* Izgriezt un iznīcināt invadētos dzinumus.
* Reģistrēta insekticīda lietošana, parādoties pirmajiem pieaugušajiem īpatņiem agri pavasarī pirms sadēšanas un parādoties kaitēkļa 2 un 3 auguma nimfām.
Bumbieru lapu blusiņas nimfa
Bumbieru lapu blusiņas bojājums
Bumbieru lapu blusiņas nimfas
Bumbieru lapu blusiņas pieaugušais īpatnis
Bumbieru lapu blusiņas olas
Pieaugusī bumbieru lapu blusiņa