Nelegālie AAL, pārsvarā fungicīdi un insekticīdi, piedāvāti gan veikalā, gan tirgū, gan semināros, gan pie izplatītājiem “no rokas”. Tie fasēti mazos iepakojumos, kas ražoti Krievijā, Baltkrievijā un Polijā un lielākoties paredzēti mazdārziņu vajadzībām.

VAAD turpina pārbaudes visā Latvijas teritorijā. Sadarbībā ar Muitas un Sanitārās robežinspekcijas amatpersonām, pastiprināta uzmanība AAL pārvadājumiem tiks pievērsta robežšķērsošanas vietās uz ārējās robežas ar Krievijas un Baltkrieviju, kā arī kontrolējot kravas Rīgas ostā.

Ja AAL nav reģistrēti Latvijā, tiem nav marķējuma latviešu valodā, tie nav pārbaudīti un nav paredzēti Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, var radīt vides piesārņojumu, nelabvēlīgu ietekmi gan uz apstrādātajām kultūrām, gan cilvēka veselībai.

Šādi AAL ir ļoti bīstami, VAAD aicina neiegādāties un nelietot Latvijā nereģistrētus AAL. Lūdzam iedzīvotājiem ziņot par konkrētiem gadījumiem pa VAAD uzticības tālruni +371 67550944.

Latvijas augu aizsardzības līdzekļu ražotāju un tirgotāju asociācija (LAALRUTA) informācija

2019. gadā VAAD kopīgi ar LAALRUTA organizē informatīvu kampaņu, izvietojot plakātus un informatīvus materiālus robežšķērsošanas vietās uz Latvijas - Krievijas un Latvijas - Baltkrievijas robežas, AAL tirdzniecības vietās, tirgos un citur, kur tos varētu pamanīt AAL lietotāji.

Informatīvie plakāti

Kopumā ES tirgū mēdz nonākt ap 10 % nelegālo AAL. Tie mēdz būt divējādi – kā zināmu kompāniju tirdzniecības markas viltojumi vai ES nereģistrēti AAL, kas ražoti lielākoties Ķīnā, Latvijas gadījumā – Krievijā, Baltkrievijā. Šādi līdzekļi satur nezināmas izcelsmes vielu kombinācijas, kuras nav apstiprinātas, tie tiek ražoti, lai iegūtu ātru peļņu, nedomājot par cilvēka veselību un vidi.

VAAD atgādina, ka par nelegālo AAL iegādi un lietošanu paredzēta administratīvā atbildība.

Nelegālo AAL piemēri: