Jaunumi
Biocīdi nav paredzēti lietošanai kaitēkļu ierobežošanai uz augiem!


Atsākoties dārzu darbu sezonai, aktivizējušās dažādas sociālo tīklu tematiskās domubiedru grupas, kurās tiek ieteikts kultūraugu kaitēkļu apkarošanai izmantot biocīdus – plašāk ieteiktie ir “Neostomazāns” un “Cobra”.

“Neostomazāns” ir veterinārijā izmantojams preparāts ārīgai lietošanai zirgiem, suņiem un kaķiem – mušu, blusu, ērču un utu invāzijas novēršanai un ārstēšanai, kā arī aitu, cūku, trušu un liellopu novietnēs kā izsmidzināmo līdzekli pret mušām.

“Cobra” ir aerosols rāpojošu (skudras, blusas, prusaki, zirnekļi) un lidojošu (mušas, odi, lapsenes, kodes) kukaiņu apkarošanai iekštelpās un brīvā dabā.

“Neostomazāna”, “Cobras” un citu biocīdu sastāvā ir bīstamas ķīmiskas vielas, un, lietojot šos preparātus neparedzētam mērķim, piemēram, augu apstrādei, - sekas var būt neprognozējamas – gan videi, bet jo īpaši cilvēku veselībai. Patērējot uzturā šādi apstrādātus augus, var rasties akūti un hroniski veselības traucējumi. Iespējamās saindēšanās pazīmes uzreiz pēc apstrādātās produkcijas apēšanas – vemšana, caureja un slikta dūša.  Savukārt, ēdot šādu produkciju ikdienā, piemēram, dārzeņus visas vasaras garumā, iespējami aknu bojājumi, gremošanas sistēmas traucējumi, var tikt ietekmēta reproduktīvā veselība, pieaug vēža risks utml. Savukārt, nonākot vidē, šie preparāti var iznīcināt visu dzīvo – gan kaitēkļus, pret kuriem lietots, gan arī derīgos dzīvos organismus (kukaiņus, mikroorganismus, putnus, kuri ēd saindētos kukaiņus un zivis, ja preparāts iekļūst ūdenī). Līdz ar to apstrādātā teritorija uz kādu brīdi pārvēršas par “mirušo” zonu. Piemēram, Neostomazāna lietošanas instrukcijā ir brīdinājumi, ka tas ir toksisks zivīm un bitēm, to nedrīkst lietot produktīviem dzīvniekiem un tas nedrīkst nonākt jebkāda veida ūdenstilpnēs.

Augu kaitēkļu apkarošanai atļauts lietot tikai augu aizsardzības līdzekļus, kas šim mērķim Latvijā reģistrēti!

Lai augus pasargātu no kaitīgiem organismiem – slimībām, kaitēkļiem, nezālēm – iegādājieties tikai Latvijā reģistrētus augu aizsardzības līdzekļus (AAL). Uz katra AAL marķējuma ir informācija par AAL paredzēto lietojumu, devām un nogaidīšanas laiku līdz ražas novākšanai, produkta fizikāli ķīmiskais raksturojums utt. Informācija, kas atrodama uz marķējuma, nav nejauša, jo katras norādes pamatā ir virkne pētījumu, kas veikti gan laboratorijās, gan lauka apstākļos, lai novērtētu AAL efektivitāti un drošumu.

Katram, kurš pieņem lēmumu lietot kādu ķīmisko AAL, ir jāatceras, ka marķējuma ievērošana nav tikai likumdošanas prasība. Tā vistiešākajā veidā var ietekmēt katru no mums gan fiziski, gan finansiāli. Tādēļ AAL jālieto ar augstāko atbildības līmeni, vienmēr atceroties, ka nepareiza to lietošana var radīt paliekošu negatīvu ietekmi uz apkārtējo vidi, uz mūsu un mūsu bērnu veselību.

LIETOJIET AAL ATBILDĪGI, SAUDZĒJOT VIDI, SEVI, SAVUS TUVINIEKUS UN KAIMIŅUS!

VAAD mājaslapā pieejama informācija par Latvijā reģistrētiem augu aizsardzības līdzekļiem: www.vaad.gov.lv < Reģistri un saraksti < Augu aizsardzība < Augu aizsardzības līdzekļu saraksts

Mediju kontaktiem:
Dace Ūdre, VAAD sabiedrisko attiecību speciāliste,
tālr. 26425173, e-pasts: dace.udre@vaad.gov.lv

Foto: vectorstock.com