Savairojoties dārza kaitēkļiem, piemēram, laputīm, lapgraužiem, baltblusiņām un citiem kukaiņiem, šosezon dažādu sociālo tīklu hobija dārznieku tematiskajās domubiedru grupās aktīvi tiek ieteikts augu kaitēkļu apkarošanai izmantot biocīdus – plašāk ieteiktie ir “Neostomazāns” un “Cobra”. Valsts augu aizsardzības dienests norāda, ka biocīdi nav paredzēti augu apstrādei, un, tos lietojot, var iestāties nelabvēlīgas sekas.

“Neostomazāna”, “Cobras” un citu biocīdu sastāvā ir bīstamas ķīmiskas vielas, un, lietojot šos preparātus neparedzētam mērķim, piemēram, augu apstrādei, sekas var būt neprognozējamas gan videi, gan, jo īpaši, cilvēku veselībai. Patērējot uzturā šādi apstrādātus augus, var rasties akūti un hroniski veselības traucējumi. Iespējamās saindēšanās pazīmes uzreiz pēc apstrādātās produkcijas apēšanas – vemšana, caureja un slikta dūša.  Savukārt, ēdot šādu produkciju ikdienā, piemēram, dārzeņus visas vasaras garumā, iespējami aknu bojājumi, gremošanas sistēmas traucējumi, var tikt ietekmēta reproduktīvā veselība, pieaug vēža risks u. tml. Savukārt, nonākot vidē, šie preparāti var iznīcināt visu dzīvo – gan kaitēkļus, pret kuriem lietoti, gan arī derīgos dzīvos organismus (kukaiņus, mikroorganismus, putnus, kuri ēd saindētos kukaiņus, kā arī zivis, ja preparāts iekļūst ūdenī). Līdz ar to apstrādātā teritorija uz kādu brīdi pārvēršas par “mirušo” zonu. Piemēram, “Neostomazāna” lietošanas instrukcijā ir brīdinājumi, ka tas ir toksisks zivīm un bitēm, to nedrīkst lietot produktīviem dzīvniekiem un tas nedrīkst nonākt jebkāda veida ūdenstilpēs.

Biocīdi

“Neostomazāns” ir veterinārijā izmantojams preparāts ārīgai lietošanai zirgiem, suņiem un kaķiem – mušu, blusu, ērču un utu invāzijas novēršanai un ārstēšanai, kā arī aitu, cūku, trušu un liellopu novietnēs kā izsmidzināms līdzeklis pret mušām.

“Cobra” ir aerosols rāpojošu (skudras, blusas, prusaki, zirnekļi) un lidojošu (mušas, odi, lapsenes, kodes) kukaiņu apkarošanai iekštelpās un brīvā dabā.

Lai augus pasargātu no kaitīgiem organismiem – slimībām, kaitēkļiem, nezālēm – iegādājieties tikai Latvijā reģistrētus augu aizsardzības līdzekļus (AAL). Uz katra AAL marķējuma ir informācija par AAL paredzēto lietojumu, devām un nogaidīšanas laiku līdz ražas novākšanai, produkta fizikāli ķīmiskais raksturojums utt. Informācija, kas atrodama uz marķējuma, nav nejauša, jo katras norādes pamatā ir virkne pētījumu, kas veikti gan laboratorijās, gan lauka apstākļos, lai novērtētu AAL efektivitāti un drošumu.

Katram, kurš pieņem lēmumu lietot kādu ķīmisko AAL, ir jāatceras, ka marķējuma ievērošana nav tikai normatīvo aktu prasība. Tā vistiešākajā veidā var ietekmēt katru no mums gan fiziski, gan finansiāli. Tādēļ AAL jālieto ar augstāko atbildības līmeni, vienmēr atceroties, ka nepareiza to lietošana var radīt paliekošu negatīvu ietekmi gan uz apkārtējo vidi, gan uz mūsu un mūsu bērnu veselību. 

Mazdārziņos iesakām izmantot pamatvielas, kuras apstiprinātas lietošanai augu aizsardzībā.

Dace Ūdre

Sabiedrisko attiecību speciāliste
dace.udre [at] vaad.gov.lv