Augu kaitēkļi un slimības Jaunumi
Attēli ar slimības pazīmēm un virsraksta teksts

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) šogad, veicot bakteriālās iedegas saimniekaugu pārbaudes, visā Latvijas teritorijā noņēmis 403 paraugus, no kuriem 24 paraugos, kas noņemti 20 dažādās vietās, konstatēta bīstamā augu karantīnas slimība bakteriālā iedega (Erwinia amylovora). Paraugu testēšana veikta Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā.

Kopumā VAAD inspektori veģetācijas periodā no jūnija līdz septembra sākumam veikuši 2382 pārbaudes, apsekojot bakteriālās iedegas saimniekaugus augļu koku un dekoratīvo kultūru stādaudzētavās, tirdzniecības vietās, parkos, apstādījumos, piemājas dārzos, dendrārijos un komercdārzos. No kopējā skaita 1243 pārbaudes veiktas iepriekšējos gados noteiktajos bakteriālās iedegas perēkļos un trīs kilometru buferzonā ap tiem. VAAD saņemts 21 iedzīvotāju ziņojums par iespējamām bakteriālās iedegas pazīmēm augiem piemājas dārzos un citviet. Nevienā no šo gadījumu pārbaudēm aizdomas nav apstiprinājušās.

Pavisam 2022. gadā atklāti 16 jauni perēkļi, četros pārējos gadījumos bakteriālā iedega konstatēta atkārtoti. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem gadiem situācija ir optimistiskāka. Tikai vienā gadījumā, kad baktērija konstatēta ceļmalā augošiem kokiem Dienvidkurzemes novada Gaviezes pagastā , nav konstatēta saistība ar jau zināmiem slimības izplatības areāliem. Augšdaugavas novada Pilskalnes pagastā bakteriālā iedega konstatēta komercdārzā, kurš atrodas nepilnus 400 metrus no 2021. gadā atklāto perēkļu trīs kilometru buferzonas malas.

Visvairāk pozitīvo paraugu konstatēts Dienvidkurzemes novada Nīcas un Otaņķu pagastu apvienotajā buferzonā – 14 vietās, kā arī divās vietās Saldus novada Blīdenes pagastā un divās vietās Jelgavas novada Sesavas pagastā.

Divu gadu monitoringa periodā bakteriālā iedega nav konstatēta Augšdaugavas novada Nīcgales un Sventes pagastos, Rēzeknes novada Pušas pagastā, Bauskas novada Gailīšu pagastā, Dobeles novada Krimūnu pagastā, Ogres novada Birzgales pagastā, līdz ar to pastāvošie ierobežojumi šajās teritorijās tiek atcelti.

Mediju kontaktiem:

Dace Ūdre

Komunikācijas vadītāja
dace.udre [at] vaad.gov.lv