Jaunumi Augu kaitēkļi un slimības

Līdz ar augļu koku ziedēšanas laiku un apputeksnētāju aktivitātēm palielinās augu karantīnas organisma – bakteriālās iedegas (Erwinia amylovora) – izplatības risks. Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) atgādina par piesardzības pasākumiem, kas noteikti bakteriālās iedegas perēkļos 39 vietās un attiecas uz bišu stropu pārvietošanu.

Bakteriālās iedegas saimniekaugu (ābeles, bumbieres, pīlādži, vilkābeles, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes u.c.) ziedēšanas laikā bites aplido ziedošus augus plašā teritorijā ap stropu un var pārnest baktērijas no slimajiem augiem uz  veselajiem. Tādā veidā var notikt tālāka augu inficēšanās tuvumā esošajos dārzos. Līdz ar to laikposmā no saimniekauga ziedēšanas sākuma līdz vismaz divām nedēļām pēc saimniekauga ziedēšanas beigām nedrīkst pārvietot bišu stropus no organisma perēkļa vai buferzonas un ievest bišu stropus bakteriālās iedegas perēklī vai buferzonā.

Šobrīd Latvijas teritorijā noteikti 39 bakteriālās iedegas perēkļi, ap kuriem 3 km buferzonā ir spēkā aizliegums no saimniekauga ziedēšanas sākuma līdz vismaz divām nedēļām pēc saimniekauga ziedēšanas beigām pārvietot bišu stropus. 

Atklājot slimības perēkļus, VAAD lēmumi par buferzonas noteikšanu tiek publicēti oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". 

Aktuālās buferzonu kartes:

Novads/
valstspilsēta

Perēkļu skaits novadā/
valstspilsētā

Pagasts/
pilsēta, kurā atrodas perēklis

Perēkļu skaits pagastā

Citi pagasti, pilsētas, kuros iesniedzas buferzonas

Dienvidkurzemes

1

Nīcas

1

Otaņķu

Ventspils novads

2

Vārves

2

Tārgales

Piltenes

Kuldīgas

2

Snēpeles

2

Laidu, Turlavas

Dobeles

1

Tērvetes

1

Auru, Penkules

Jelgavas valstspilsēta

2

Jelgava

2

Svētes, Līvbērzes, Platones

Jelgavas

13

Svētes

1

Jelgavas novada Lielplatones, Vircavas pagasti, Dobeles novada Krimūnu pagasts

Glūdas

1

Zaļenieku

4

Elejas

3

Sesavas

3

Platones

1

Bauskas

2

Viesturu

2

Svitenes, Rundāles

Tukuma

 

Pūres

8

Cēres

Rīgas valstspilsēta

1

Rīga

1

Ādažu novada Carnikavas pagasts, Ropažu novada Garkalnes pagasts

Ķekavas

1

Baldone

1

Baldones

Cēsu

1

Cēsis

1

Priekuļu, Raiskuma, Drabešu, Vaives

Augšdaugavas

5

Demenes

5

 

Kopā

39

 

Gadījumos, kad vairāki perēkļi atrodas nelielos attālumos, buferzonas pārklājas un apvienojas. Lielākās buferzonu platības ir Jelgavas novadā.

 

 

Bakteriālā iedega ir ļoti bīstama augļu koku slimība, kas var izpostīt līdz pat 80% no augļu dārza stādījuma. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes. Tipiskas slimības pazīmes ir brūnas līdz melnas krāsas sačokurojušās lapas, kuras turas klāt zariem, bet izskatās kā apdegušas. Ziedi un augļi vīst, sačokurojas, kļūst tumši, bet nenokrīt un turas pie auga. Bakteriālā iedega sākas no ziedu vai zaru galiem, no tiem baktērija migrē uz lielākiem zariem un izplatās tālāk uz stumbru. Jaunie zaru dzinumi brūnē, kļūst nekrotiski, zaru gali bieži izliecas āķa formā. Lielāku zaru bojātā miza uzpūšas un plaisā.

Neskaidrību gadījumos lūdzam sazināties: