Jaunumi
Brīdina par iespējamiem sēklu sūtījumiem no trešajām valstīm

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) no vairākām ES dalībvalstīm un ASV saņēmis informāciju par to, ka pēdējā laikā daudzas mājsaimniecības pa pastu saņem nenosakāmas izcelsmes sēklu paciņas, kas pievienotas, piemēram, kā dāvanas citiem interneta pasūtījumiem. Sūtījumi izsūtīti galvenokārt no Ķīnas, Singapūras, Taivānas, Vanuatu un Malaizijas. Šajos sēklu iepakojumos parasti ir dekoratīvo augu vai nezināmu augu sēklas no vairākām ģintīm kopā ar augu atliekām, augsni, nedzīviem kukaiņu kāpuriem, kā arī dažādu augu slimību ierosinātājiem.

Nezināmas izcelsmes sēklas rada lielu risku invazīvu svešzemju augu sugu, augu slimību, kaitēkļu un nezāļu izplatībai, kā arī var būt ģenētiski modificētas. VAAD norāda, ka, saņemot šādas sēklas, tās nedrīkst sēt, izmest atkritumos vai dabā. Saņemot šādus sūtījumus, lūdzam sazināties ar VAAD Augu karantīnas departamentu pa tālruni 67550928, 67027098 vai tuvāko reģionālo nodaļu (www.vaad.gov.lv > Kontaktinformācija) un nodot paciņas VAAD inspektoriem iznīcināšanai.

Atgādinām, ka jebkādā veidā ievest sēklas, stādīšanai paredzētos augus, kā arī augļus un dārzeņus Eiropas Savienībā no trešajām valstīm, tajā skaitā Ķīnas, Singapūras, Taivānas, Vanuatu, Malaizijas u.c., drīkst tikai ar attiecīgās valsts kompetentās iestādes izsniegtu fitosanitāro sertifikātu. Prasība attiecas arī uz internetveikaliem un pasta sūtījumiem.

Foto: Portugālē kādā mājsaimniecībā pa pastu saņemtās nepasūtītās sēklu paciņas (avots DGAV).

Informācija citās tīmekļvietnēs: CNN, Īrija, Lielbritānija.

Informāciju sagatavoja:
Dace Ūdre, VAAD sabiedrisko attiecību speciāliste,
26425173, dace.udre@vaad.gov.lv
www.vaad.gov.lv