Tuvojoties pavasarim, aktuāls kļūst jautājums par sēklu un stādu izvēli. Jāatceras, ka stādi un sēklas ir viens no galvenajiem augu slimību un kaitēkļu izplatības ceļiem. Eiropas Savienībā (ES) noteiktas stingras prasības sēklu un stādu apritē, kas pasargā apkārtējo vidi mūsu valstī no postošiem kaitīgiem organismiem.

Covid-19 pandēmijas apstākļos ļoti populāra kļuvusi sēklu iegāde internetā. Arvien biežāk Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) konstatē gadījumus, kad tiek piedāvātas vai pasūtītas sēklas no valstīm ārpus ES, piemēram, Krievijas, Baltkrievijas, Ukrainas, Lielbritānijas un citām.  VAAD atgādina, ka no trešajām valstīm ES ievest sēklas, tajā skaitā nelielos apjomos savām vajadzībām rokas bagāžā, un sūtīt pa pastu vai izmantojot citus pārvadātāju pakalpojumus, drīkst tikai tad, ja tām pievienots fitosanitārais sertifikāts, kas apliecina, ka sēklas ir pārbaudītas un nesatur kaitēkļus un slimību ierosinātājus.

Fitosanitāro sertifikātu izdod konkrētās valsts atbildīgā augu aizsardzības institūcija. Tas nozīmē, ka pirms, piemēram, pasta sūtījuma noformēšanas, jāsazinās ar konkrētās valsts institūciju un jāsaņem fitosanitārais sertifikāts, kas jāpievieno pasta sūtījumam. Sēklas bez fitosanitārā sertifikāta parasti nenonāk līdz saņēmējam, jo tiek iznīcinātas robežkontroles punktā.

VAAD Augu karantīnas departamenta direktore Gunita Šķupele aicina iegādāties sēklas specializētā veikalā no zināma pārdevēja: “Mudinu padomāt, pirms iesēt sēklas, kas ir nepārbaudītas un nonākušas Latvijā nelikumīgi, vai ir vērts riskēt, ielaižot slimību dārzā vai siltumnīcā, pakļaujot riskam arī apkārtējo vidi mūsu valstī. Piemēram, Izraēla bija viena no lielākajām tomātu eksportētājvalstīm, bet pēc tomātu brūnplankumainības vīrusa izplatīšanās siltumnīcās jau vairākus gadus ieved tomātus pārtikai no citām valstīm. Augu vīrusi un baktērijas, kuras pārnēsā sēklas, ir ļoti lipīgi, tie ātri izplatās, var veicināt līdz pat 80% ražas zudumus. Infekcija var saglabāties augu atliekās. Tai nokļūstot siltumnīcā, jāveic visu augu iznīcināšana un siltumnīcas un aprīkojuma dezinfekcija”, norāda G.Šķupele.

 

Dace Ūdre

Sabiedrisko attiecību speciāliste
dace.udre [at] vaad.gov.lv