Tuvojoties pavasarim, aktuāls kļūst jautājums par sēklu un stādu izvēli. Jāatceras, ka stādi un sēklas ir viens no galvenajiem augu slimību un kaitēkļu izplatības ceļiem. Eiropas Savienībā (ES) noteiktas stingras prasības sēklu un stādu apritē, kas pasargā apkārtējo vidi mūsu valstī no postošiem kaitīgiem organismiem.

Patlaban populāra kļuvusi sēklu iegāde internetā. Valsts augu aizsardzības dienests atgādina, ka no trešajām valstīm ES ievest sēklas, tajā skaitā nelielos apjomos savām vajadzībām rokas bagāžā, un sūtīt pa pastu vai izmantojot citus pārvadātāju pakalpojumus, drīkst tikai tad, ja tām pievienots fitosanitārais sertifikāts, kas apliecina, ka sēklas ir pārbaudītas un nesatur kaitēkļus un slimību ierosinātājus.

Fitosanitāro sertifikātu izdod konkrētās valsts atbildīgā augu aizsardzības institūcija. Tas nozīmē, ka pirms, piemēram, pasta sūtījuma noformēšanas, jāsazinās ar konkrētās valsts institūciju un jāsaņem fitosanitārais sertifikāts, kas jāpievieno pasta sūtījumam. Sēklas bez fitosanitārā sertifikāta parasti nenonāk līdz saņēmējam, jo tiek iznīcinātas robežkontroles punktā.