Tomātu bojājumu pazīmes un teksts

Sākot ar šā gada 29. aprīli, Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) inspektori veic pārbaudes siltumnīcās, kur aug tomātu un paprikas stādi, kā arī ņem paraugus – lapas vai lapu daļas – laboratoriskai tomātu brūnplankumainības vīrusa (Tomato brown rugose fruit) noteikšanai.

Tomātu brūnplankumainība ir īpaši postošs augu karantīnas vīruss, kas bojā tomātus un papriku un ātri izplatās. Vīruss tiek pārnēsāts ar sēklām, mehāniskā ceļā (ar instrumentiem, rokām, apģērbu, tiešu augu kontaktu savā starpā), kā arī ar stādāmo materiālu (spraudeņiem un potējumiem). Šo vīrusu pārnēsā baltblusiņa (Bemisia tabaci) un kukaiņi apputeksnētāji. Mehāniskā ceļā vīrusu ir ļoti viegli izplatīt gan vienā siltumnīcā, gan arī pārnest uz citām siltumnīcām. Vīruss saglabājas augu atliekās vairākus mēnešus.  

Latvijā līdz šim vīruss nav konstatēts. Igaunijā tas konstatēts 2021. gadā ražojošā siltumnīcā un 2022. gadā trīs tomātu un citu dārzeņu audzēšanas siltumnīcās. Šogad Lietuvas augu aizsardzības dienests ziņoja par vīrusa atklāšanu kādā siltumnīcā vienai tomātu šķirnei.   

Visos tomātu brūnplankumainības atklāšanas gadījumos tiek īstenoti fitosanitārie pasākumi:  ES likumdošana paredz, ka vīrusa perēklī var atstāt inficētos stādus līdz augļu novākšanai, tad inficētie augi jāiznīcina, siltumnīca, darba apģērbs, iepakojums un darbarīki jādezinficē. Zināms, ka tomāti no šīm audzēšanas vietām nonāk veikalos, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai siltumnīcās tiktu ievēroti stingri higiēnas noteikumi.   

SIMPTOMI: Tomātu brūnplankumainības vīrusa simptomi var atšķirties atkarībā no tomātu šķirnes vai hibrīda. Pirmie simptomi parādās uz lapām, vēlāk tiek skarts stublājs. Daudzos gadījumos simptomus var redzēt tikai uz augļiem. Tipiskākie simptomi uz augļiem ir nevienmērīgs krāsojums, brūni apaļveida plankumi un grubuļaina virsma (“rugoze”). Paprikai deformējas lapas, tās dzeltē un parādās mozaīkveidīgi plankumi. Augļi deformējas, parādās dzelteni vai brūni laukumi, vai zaļas svītras.

Plašāk par šo organismu.  

Vēršam uzmanību – lai iegūtu pēc iespējas kvalitatīvāku stādāmo materiālu, audzētājiem jāiegādājas tomātu sēklas, kam pievienotas augu pases. Augu pase var nebūt pievienota pie katras sīkpaciņas, bet tirdzniecības vietai jāsaņem sēklas ar augu pasi.  Augu pases  apliecina, ka sēklas un augi, no kuriem tās ir iegūtas, to augšanas laikā ir pārbaudīti un testēti, tai skaitā uz šo vīrusu. 

Jūlija Sebeļeva

Vecākā inspektore
julija.sebeleva [at] vaad.gov.lv