Jaunumi Augu kaitēkļi un slimības

Jūlija sākumā, sākoties siltajam vasaras laikam, Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) uzsācis intensīvas stādaudzētavu pārbaudes, lai vizuāli novērtētu augu fitosanitāro stāvokli, kvalitāti un veselību, un nepieciešamības gadījumā, ja tiek novērotas dažādu kaitīgo organismu pazīmes, ņemtu paraugus laboratoriskai testēšanai. Stādaudzētavā augus pārbauda gan uz bīstamo karantīnas organismu, gan arī uz reglamentēto nekarantīnas organismu klātesamību.

“Augu slimības ir dažādas, tās ne vienmēr var noteikt, vienkārši apskatot, atsevišķām slimībām ir pat ļoti līdzīgi simptomi, līdz ar to paraugu ņemšana laboratoriskai testēšanai ir ļoti svarīga, piemēram, bīstamo augļu koku slimību – bakteriālo iedegu (Erwinia amylovora) – apstiprināt var tikai laboratorijā,” norāda Gunita Šķupele, VAAD Augu karantīnas departamenta direktore.

Šobrīd (27.07.2023.) kopumā veiktas 82 pārbaudes dažādās stādaudzētavās, pārbaudīti gan augļu koki, gan ogulāji, gan dažādas dekoratīvo augu sugas, gan meža reproduktīvais materiāls un paņemti 213 paraugi laboratoriskai testēšanai. Tā kā augu sortiments Latvijas stādaudzētavās ir ļoti dažāds, svarīgi veikt pārbaudes augu veģetācijas laikā, kad ir saplaukušas zaļas lapas, uz tiem redzami dažādu slimību simptomi, ko nevar sajaukt ar citiem līdzīgiem simptomiem, piemēram, mehāniskiem augu bojājumiem, sala postījumiem, rudens pazīmēm u.c., un no tiem ir ērti paņemt paraugus.

Tuvāk rudenim pirms izaudzēto augu realizācijas tirdzniecībā tiek veikta otra augu pārbaude – augu stāvokļa novērtēšana (pierakumā pārbaudīta augu sakņu sistēma) un ņemto paraugu laboratoriskās testēšanas rezultātu vērtēšana, kuras laikā VAAD inspektors pieņem lēmumu izsniegt augu pasu lietošanas atļauju konkrētiem augiem un konkrētam skaitam.

“Stādaudzētavu pārbaudes ir ļoti svarīgas, jo stādu tirdzniecībā jābūt tikai pārbaudītam un veselam materiālam, bez kaitīgo organismu pazīmēm, jo ar stādāmo materiālu kaitīgie organismi var izplatīties lielos attālumos jaunās teritorijās. Sevišķi bīstami ir augu karantīnas organismi, kurus nav iespējams ierobežot ar augu aizsardzības līdzekļiem, tie ietekmē ne tikai augu veselību, izraisa to bojāeju, bet arī var radīt postošus zaudējumus ekonomikai un videi. Arī reglamentētie nekarantīnas organismi būtiski ietekmē stādu veselību un kvalitāti,” norāda G. Šķupele.

Šogad VAAD inspektoru ņemtajos paraugos stādaudzētavā aveņu stādiem konstatēts reglamentētais nekarantīnas organisms – aveņu virālās pundurainības vīruss (Raspberry bushy dwarf virus). Rezultātā stādaudzētavā jāveic fitosanitārie pasākumi – jāiznīcina inficētais augs, no kura ņemts paraugs, un stādi ar vizuālajām pazīmēm, kā arī regulāri jāpārbauda pārējie augi un jāuzrauga, vai slimība neturpina izplatīties.

Aveņu lapa ar iedzeltneām malām
Foto: J. Mihailova (VAAD Nacionālā fitosanitārā laboratorija)