Divi slazdu kokos attēli un vaboles attēls

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) turpina 2023. gadā uzsāktos ošu apsekojumus, izliekot slazdus, lai noteiktu augu karantīnas organisma - ošu smaragdzaļās krāšņvaboles Agrilus planipennis iespējamo klātbūtni.

Šogad Latvijas teritorijā kopumā izkārti 58 piltuvveida slazdi Augšdaugavas, Rēzeknes, Preiļu, Krāslavas, Balvu, Ludzas, Smiltenes, Madonas, Cēsu, Alūksnes, Valmieras, Bauskas un Siguldas novados. Slazdi ir koši zaļā krāsā un izstrādāti speciāli ošu smaragdzaļās krāšņvaboles īpatņu pievilināšanai.

Pirmie slazdi, sadarbībā ar Zviedrijas Lauksaimniecības Universitāti, izkārti jau aprīlī - maijā starptautiskā projekta EABRACE ietvaros. Projektā iesaistītas arī Polijas, Ukrainas un Lietuvas mežu pētniecības un augu aizsardzības iestādes.

Vienlaikus līdz jūnija vidum veikta plānveida slazdu izvietošana, realizējot Eiropas Savienības ikgadējās kaitīgo organismu apsekojumu programmas uzstādītos uzdevumus.

Liela daļa slazdu izvietoti kaitēkļa izplatīšanās riska zonās gar  dzelzceļiem un autoceļiem Latvijas – Krievijas un Latvijas – Igaunijas pierobežā. Slazdi izvietoti arī pie objektiem, kur tiek saņemti un uzglabāti no invāzijas skartajām valstīm (piem., Ukrainas) ievestie kokmateriāli.

Ošu smaragdzaļā krāšņvabole var radīt lielus ekonomiskos zaudējumus, jo izraisa invadēto koku ātru bojāeju. Kaitēkļu masveida savairošanās gadījumā invadētie koki nokalst un aiziet bojā dažu gadu laikā.

PAZĪMES

Galvenās pazīmes, kas liecina par kaitēkļa klātbūtni ošos, ir zaru kalšana, sākot no galotnes, apgrauztas lapu malas, intensīva sānzaru augšana stumbra lejasdaļā, līkumotas kāpuru ejas zem mizas un D-formas izskrejas, ko mizā izgrauž jaunās vaboles. 

IZPALATĪBA

Kaitēklis ir plaši izplatījies Krievijas Eiropas daļā - Smoļenskas apgabalā un Sanktpēterburgā – tādējādi apdraudot Latvijas pierobežas teritorijā augošos ošus. Ošu smaragdzaļā krāšņvabole var izplatīties lielos attālumos ar invadētu koksni, kā arī tikt ievesta ar saimniekaugu stādiem, transporta līdzekļiem. Eiropas Savienībā līdz šim kaitēklis nav konstatēts. Tas ir iekļauts Eiropas Savienības prioritāro kaitīgo organismu sarakstā, kurā tiek iekļauti tikai tie augiem kaitīgie organismi, kuri var radīt vislielāko ekonomisko un bioloģisko kaitējumu Eiropas Savienības teritorijai.  

RĪCĪBA

Novērojot kaitēkļa klātbūtnes pazīmes uz ošiem jebkurā Latvijas vietā, aicinām iedzīvotājus nekavējoties informēt VAAD darbiniekus tuvākajā reģionālajā nodaļā. Ātra un operatīva rīcība palīdzēs savalicīgi konstatēt un ierobežot kaitēkli.

 

Sandra Zandere

Vecākā inspektore
sandra.zandere [at] vaad.gov.lv

Saistītas tēmas

Augu kaitēkļi un slimības Jaunumi