Jaunumi

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) šajās dienās saņem daudz satrauktus iedzīvotāju zvanus un e-pastus ar fotogrāfijām, kā arī ierunātas ziņas VAAD uzticības tālrunī. Satraukumu rada ievu tīklkodes radītie bojājumi, kas aptver visu koku baltā tīklojumā un izskatās vizuāli ļoti nepievilcīgi. Šobrīd ievu tīklkodes "nedarbi" novērojami Rīgā Imantas, Zolitūdes, Iļģuciema un Purvciema mikrorajonos.

VAAD skaidro, ka ievu tīklkodes ir parasts ievu kaitēklis, kas cikliski savairojas masveidā, atsevišķiem ievu kokiem nograužot lapas pilnībā un ar tīmekļiem satīklojot visu koku. Citu sugu kokiem tas kaitējumu nenodara. Kaitēklis šogad  īpaši strauji savairojies, jo ilgāku laiku ir silti un sausi laika apstākļi. Vizuāli uz kokiem skats ir ļoti nepievilcīgs, bet pašam kokam tas lielu postu nenodara, - nākamajā gadā tas atkal būs klāts ar zaļām lapām.

Kaitēkļa ierobežošana veicama, izmantojot mehānisku kāpuru savākšanu un iznīcināšanu. Īpaši svarīgi to veikt pirmajā to savairošanās gadā, kad kokā ir tikai dažas kāpuru ligzdas. Zarus kopā ar kāpuriem nogriež un iznīcina. Kad satīklots jau viss koks, palīgos var ņemt grābekli, ar kura palīdzību tīmekļus no koka kopā ar kāpuriem novāc un iznīcina.

VAAD brīdina dārzu īpašniekus, iedzīvotājus: “Nekādā gadījumā nemēģiniet ierobežot kaitēkļu izplatību ar ķīmiskiem augu aizsardzības līdzekļiem, tas stingri aizliegts. Par nereģistrētu augu aizsardzības līdzekļu (piemēram, Krievijā ražotu) iegādi un lietošanu, paredzēta administratīvā atbildība.”. 

555
66

 

Ilustrācijai Rīgas iedzīvotāju atsūtītais foto.

Informāciju sagatavoja:
Dace Ūdre, VAAD sabiedrisko attiecību speciāliste,
tālr. 26425173, e-pasts: dace.udre@vaad.gov.lv