Kukaiņu viesnīcas piesaista derīgos kukaiņus, kas ir bioloģiskās daudzveidības būtiska sastāvdaļa un ir pasaules ekoloģiskā līdzsvara pamats. Kukaiņu viesnīcas ir vietas, kur šie derīgie kukaiņi vairojas un pārziemo. Kukaiņu viesnīcas izvietošana dārzā palielina iespēju, ka derīgie kukaiņi dabiski ieviesīsies dārzā, palīdzēs mums ierobežot kaitēkļus un apputeksnēt ziedus.

Kukaiņu viesnīcu priekšrocības:

  • Palielina dabisko dzīvotņu skaitu
  • Palielināts derīgo kukaiņu skaits palīdz labāk kontrolēt kaitēkļus, samazinot vai novēršot nepieciešamību lietot AAL
  • Stimulē bioloģisko daudzveidību un ekoloģisko līdzsvaru dārzā
  • Rada iespēju izglītot bērnus par līdzsvarotu ekosistēmu darbību

Kukaiņu viesnīcu iespējamie apdzīvotāji:

  • Bites, galvenokārt vientuļās bites (Latvijā ir apmēram 250 sugu), lapsenes un kamenes - apputeksnētāji nodrošina apmēram 70% kultūraugu sugu apputeksnēšanu un ražu
  • Vaboles - apputeksnē 88 procentus no visiem ziedošajiem augiem
  • Tauriņi. Atšķirībā no bitēm, tauriņi var saskatīt sarkano krāsu, apputeksnējot košās krāsās ziedošos augus.
  • Zeltactiņas – to kāpuri barībai izmanto daudzu kaitēkļu olas un kāpurus (tostarp tīklērcēm, laputīm, tripšiem, baltblusiņām, cikādēm, dažādāmkodēm).

Kukaiņu viesnīcas: pirkt vai gatavot pašiem?

Dažādiem kukaiņiem vajadzīgas atšķirīga veida vietas, kur vairoties. Pirms izlemt, kādu kukaiņu viesnīcu iegādāties vai izgatavot, veiciet nelielu izpēti. Kukaiņu viesnīca, atkarībā no atrašanās vietas klimata, veic atšķirīgu funkciju. Aukstā klimatā tā piedāvā patvērumu pārziemošanai, savukārt siltākā klimatā mitrā sezonā tā darbojas kā sausa kukaiņu vairošanās vieta.

Pārdošanā ir pieejamas vairāki kukaiņu viesnīcu veidi, bet tās izgatavošana pašu rokām var būt salīdzinoši vienkāršs, jautrs un izglītojošs projekts, ko var veikt kopā ar bērniem. Izmantojot dažādus atrastos dabiskos materiālus, varat izveidot viesnīcu, kas ir ideāli piemērota katram kukaiņu veidam, kuru cerat piesaistīt.

Izmantojamie materiāli:

  • Nedzīva koksne - piemērota vabolēm. Novietot baļķus viesnīcas pamatnē, lai tie būtu mitri. Pievienojot citus augu materiālus, piemēram, vecus zarus vai lapas, viesnīcā var sagaidīt simtkājus, mitrenes un dārza zirnekļus.
  • Caurumi bitēm – Niedres, salmi vai bambusa nūjas ir piemērotas vieta bitēm olu dēšanai. Urbumu veidošana koka gabalos arī iespējama, taču, lai piesaistītu daudzas bišu sugas, ir svarīgi piedāvāt dažāda izmēra caurumus.
  • Sausas lapas - tās palīdzēs radīt pazīstamu vidi vabolēm un citiem kukaiņiem, kuriem sausās lapas ir to dabiskās dzīvotnes pamats mežā. Īpaši mārītēm patīk, ka viņu “gultas” ir veidotas no sausiem stiebriem un lapām.
  • Salmi un siens - kukaiņiem patīk ierakties salmos un sienā, kur tie jūtas pietiekami droši un pasargāti. Kaltētas zāles vai salmu sarullēšana saišķos un ievietošana pudelē viesnīcā piesaistīs zeltactiņas.
  • Mizas gabali – mitrenes un tūkstoškāji mīl ēst un noārdīt koku mizu.

Kur izvietot kukaiņu viesnīcu?

Daudziem viesiem var būt īpašs pieprasījums pēc “vēsas, mitras telpas”, tāpēc viesnīcas novietošana daļēji ēnā vai zem koka būtu lieliska vieta. Bet jāatceras, ka bitēm patīk saule, tāpēc to dēļ vienai konstrukcijas pusei jābūt saules gaismā.

Kukainu viesnīcas vizualizācija